ÜRÜN İPTAL/İADE VE DEĞİŞİM İŞLEMLERİ

Ürün değişimi

***SÜRAT KARGO 1217523866 MÜŞTERİ NUMARASIYLA

Fatura üzerindeki değişim tablosunu doldurmanızı rica ederiz.

Ürün değişimi stoklarımızda mevcut olan ürünlerin tümü için geçerlidir. Değişim talebi süresi 30 gündür.

Ürün değişimi için alınan ürünün kullanılmamış olması gerekmektedir.

Yeni istemiş olduğunuz ürün eski almış olduğunuz üründen daha yüksek fiyatta ise göndermiş olduğunuz ürün bizlere ulaştığında arkadaşlarımız sizleri arayarak fiyat farkı ödemesi için sizleri yönlendiriyor olacaktır.

İade işlemleri

İade işlemlerinde kargo …………….

Neden belirterek, ambalajı bozulmamış, kullanılmamış ve tekrar satılabilirliği bozulmamış ürünleri teslim tarihinden itibaren 14 iş günü içinde iade edebilirsiniz.

İade nedeni belirtmek zorunlu değildir, hizmet kalitemizi ölçümleyebilmek adına iade nedenini belirtmeniz bizler için önemlidir.

İade için ürünü fatura üzerindeki adrese veya internet sitemizde belirtilen adrese, kutu içerisine faturanın bir nüshasını ve fatura üzerindeki iade tablosunu doldurarak iletmeniz yeterli olacaktır.

İade tutarı kredi kartı ile ödeme yapmışsanız kredi kartınıza, havale ile ödeme yapmışsanız tutar sizlerin belirteceği hesabınıza iade edilecektir. İade işlem süreci 1-7 iş günü içinde yapılmaktadır ve bankanız tarafından kartınıza yansıması yine bu süreçlerde olacaktır.

Elektronik ürünlerin “Cayma Hakkı” dahilinde iade alınabilmesi için satın alınan ürünün, orijinal kutusuna zarar verilmemiş olması, faturasının ve tüm tamamlayıcı aksesuarlarının ürünle birlikte gönderilmesi gerekir. Gönderilmemesi halinde iade talebi reddedilecektir.

 

Kurulumu servis tarafından yapılan ürünler için servis haricinde kutunun açılması veya kurulumunun servis haricinde yapılması durumunda iade alınmaz.

 

Satın alınan cep telefonuna Sim kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2’nci el statüsüne geçer. İlgili mevzuat gereği Cayma Hakkı kapsamında “”ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması”” gerekmektedir. Bu nedenle de Sim kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler Cayma Hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.

 

Cayma Hakkı dışında kalan 6 ila 14 ay arasındaki iade talepleri için, ürünün teknik servise gitmesi ve servis tarafından iade kararı verilmiş olması gerekir.

 

İptal İşlemi

Siparişiniz fatura edilmemiş veya kargoya teslim edilmemiş ise, bizlerle iletişime geçerek iptal isteğinizi bildirmeniz gerekmektedir. Durum kontrollerine göre ekip arkadaşlarımız gerekli işlemleri sağlayacaktır.

Mağaza ürünü onaylamadan önce siparişi iptal edebilir, ürünü onaylandıktan sonra ise iptal talebinde bulunabilirsiniz. İptal, mağazanın ürünü henüz göndermediği durumlar için geçerlidir. Mağaza ürünü kargoladıktan sonra artık iptal işlemi yapamazsınız, iade talep edebilirsiniz.

 

***SATIŞ AŞAMASINDA ÖZELLİKLE BELİRTİLMİŞ, MENFİ ÖZELLİKLERİ NEDENİ İLE GERİ ALIMI MÜMKÜN OLMAYAN, GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALAN, KULLANIM AMACINA UYGUN KULLANILMAYAN, TEKRAR SATILABİLİRLİĞİ BOZULMUŞ ÜRÜNLERDE, İADE VE DEGİŞİM KABUL EDİLMEMEKTEDİR.